piątek, 19 kwietnia 2013

Nadciśnienie tętnicze - a dieta

Za blisko 10% przypadków nadciśnienia odpowiedzialne są inne choroby np. hormonalne, nerek czy wady serca. Ponad 90% to tzw. nadciśnienie pierwotne, czyli bez znanej przyczyny. Te tzw. nieznane przyczyny to przede wszystkim niedobry styl życia, zła dieta, brak ruchu i palenie papierosów. Przy nadciśnieniu tętniczym należy zmniejszyć ilość sodu a zwiększyć podaż potasu w diecie. Większość sodu w diecie pochodzi z żywności wysoko przetworzonej, oraz z wypieków zawierających proszek do pieczenia. Postaraj się nie dosalać potraw, ogranicz alkohol i jedz produkty bogate w potas (np. pomidory, ziemniaki). Jedzenie makreli, owoców i warzyw z dużą zawartością błonnika może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Również pomocne w obniżeniu ciśnienia są otręby owsiane, oliwa, czosnek, wodorosty, jogurt, zielona herbata, warzywa strączkowe i mleko. Produkty szczególnie zalecane to pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, banany, arbuz, aronia, pomarańcze, ziemniaki, pomidory, szpinak, cukinia, sałata, brokuły, seler, czosnek, cebula, siemię lniane, orzechy, ryby morskie. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, kiszonek (ogórków, kapusty), soli, mieszanek przypraw (zawierają glutaminian sodu), alkoholu. Natomiast picie kawy nie powoduje podwyższenia ciśnienia krwi, chyba że u nałogowych palaczy.
A więc profilaktycznie stosuj dietę maksymalnie zbliżoną do śródziemnomorskiej (dużo warzyw, owoców, ryb, oleju roślinnego, mało -  mięsa i tłuszczów zwierzęcych). Do kolacji możesz wypić lampkę czerwonego wytrawnego wina. Ogranicz sól, przyprawiaj potrawy ziołami, często jadaj świeży czosnek.
Sód ma zdolności zatrzymywania wody w organizmie. W wyniku tego objętość krwi krążącej w układzie krwionośnym zwiększa się i ciśnienie rośnie.
Codziennie się gimnastykuj 15-20 minut, od czasu do czasu pozwól sobie na intensywny ruch. Ćwiczenia fizyczne redukują nadwagę i rozładowują stres. Są to dwa ważne czynniki ryzyka rozwoju nadciśnienia. Jednocześnie wzmacniają mięsień sercowy i poprawiają elestyczność naczyń krwionośnych. Jeśli przestawimy się na zdrowy tryb życia, efektem będzie stabilniejsze ciśnienie.
U osób chronicznie zestresowanych podnosi się ciśnienie tętnicze. Układ krążenia odpowiada za wydzielanie hormonu stresu (adrenalinę) tak, że serce szybciej tłoczy krew, tętnice się kurczą. Spacer, rozładowanie napięcia poprzez rytmiczne spokojne oddechy na pewno korzystnie wpłynie na układ krwionośny.
W wyniku amerykańskiego programu badawczego "Dietetyczne metody zwalczania nadciśnienia" opracowano dietę DASH.
W diecie tej można jeść:
  • kasze oraz produkty zbożowe (6 porcji dziennie)
np. kromka chleba, 30g płatków kukurydzianych, pół szklanki gotowanego ryżu lub makaronu,
  • warzywa (3-4 porcje dziennie)
np. 180 ml soku warzywnego, miseczka surówki, pół szklanki gotowanych brokułów,
  • owoce (4 porcje dziennie)
np. banan, pomarańcza,  ćwierć szklanki suszonych moreli, pół szklanki soku grejpfrutowego,
  • niskotłuszczowy nabiał (2-3 porcje dziennie)
np. szklanka mleka, jogurt, 45g białego sera,
  • mięso, drób, ryby (1-2 porcje dziennie)
np. 90g gotowanej lub pieczonej ryby, 90g gotowanego mięsa,
  • tłuszcze (2 porcje dziennie)
np. łyżeczka margaryny, oleju lub majonezu niskotłuszczowego,
  • orzechy, nasiona i rośliny strączkowe (3 porcje tygodniowo)
np. garść orzechów włoskich, 2 łyżki pestek z dyni, pół szklanki gotowanej fasoli.

1 komentarz:

  1. Rok temu zgłosiłem się do leczenia nadciśnienia - teraz biorę leki i jest lepiej. Dodatkowo zacząłem się ruszać i całkowicie zrezygnowałem z soli.

    OdpowiedzUsuń