czwartek, 21 marca 2013

Jeszcze raz o mikro- i makroelementach

Wapń
Prawie 99 proc. znajduje się w kościach. Wapń ma również wyraźny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego, właściwą przepuszczalność błon komórkowych oraz krzepliwość krwi. Najwyższą zawartość wapnia wykazuje mleko i jego przetwory (zwłaszcza ser żółty), konserwy rybne, a z warzyw: jarmuż, nać pietruszki, dynia, kapusta czerwona.
Fosfor
Najwięcej znajduje się w kościach. Głównym źródłem w pożywieniu są produkty mleczne, zbożowe oraz mięso i jego przetwory.
Magnez
Występuje w organizmie głównie w kościach i mięśniach. Ma również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i krążenia. Dobrym źródłem magnezu są produkty zbożowe, ziemniaki, mleko oraz warzywa liściaste.
Fluor
W największych ilościach znajduje się w kościach. Jest niezbędny do rozwoju i utrzymania w prawidłowym stanie uzębienia. Głównym jego żródłem jest woda.
Żelazo
Dobrym źródłem żelaza są: wątroba, żółtko jaj, suche nasiona roślin strączkowych, mięso, ryby, drób, zielone warzywa liściaste.
Jod
Występuje w mięśniach, skórze, kościach, a także w gruczole tarczycy. Służy jako materiał do wytwarzania m.in. hormonów tarczycy. Dobrym źródłem jodu są ryby morskie, nabiał i produkty mleczne oraz woda.
Potas
Jest niezbędny do życia każdej naszej komórki. Intensywny wysiłek, pocenie się i odchudzanie, długotrwały stres powodują bardzo duży ubytek potasu z organizmu. Objawami znacznego niedoboru potasu są bóle i kurcze mięśni, spadek ciśnienia, problemy ze snem. Dobrym żródłem potasu są soki i owoce oraz warzywa surowe.
Sód
Wpływa na wyzwalanie energii i prawidłowy przebieg procesów przemiany materii w komórkach. Zapewnia właściwą pracę mięśni i nerwów oraz reguluje przenoszenie składników odżywczych do poszczególnych komórek organizmu. Niedobór sodu w diecie powoduje odwodnienie. Najwięcej sodu zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso wędliny, mleko i jego przetwory, białko jaj, niektóre wody mineralne. Nadmiar sodu sprzyja nadciśnieniu tętniczemu, zatrzymaniu wody w organizmie. Powoduje też gorsze gojenie się ran, zwiększa ryzyko raka żołądka i udaru mózgu.
Chlor
Znajduje się w wydzielinach i w osoczu krwi. Jest odkładany w skórze i kościach. W żołądku tworzy się z niego kwas solny, działający bakteriobójczo na wiele drobnoustrojów. Wspomaga procesy usuwania toksyn przez wątrobę. Niedobór chloru może spowodować wypadanie zębów i włosów.
Sod i chlor odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Regulują także gospodarkę wodną i ciśnienie osmotyczne w płynach ustrojowych organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz