środa, 26 czerwca 2013

Błonnik

Już wspominałam o błonniku, a teraz chciałabym temat trochę więcej rozwinąć. Błonnik długo uważano za substancję balastową, czyli niepotrzebny składnik żywności. Ciałami balastowymi nazywamy te składniki naszego pożywienia, których nasz organizm nie trawi, nie mogą być wchłonięte z jelit do krwi. Ciała balastowe mające znaczenie w żywieniu występują tylko w roślinach.
Błonnik, czyli włókno pokarmowe jest składnikiem roślinnych błon komórkowych. Odróżniamy dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny.
Rozpuszczalny błonnik to pektyny. Są one składnikiemroślinnych ścianek komórkowych. Pektyny pęcznieją w jelicie cienkim, tworząc żelową galaretkę. Daje to uczucie sytości. Potrafią one zasysać z jelita szkodliwe substancje, a nawet bakterie, otaczać je i powodować wydalenie wraz ze stolcem. Pektyny spowalniają ruch jelit, są rozkładane dopiero w jelicie grubym. Pektyny występują obficie w owocach miąższowych (jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele) i cytrusach, ale szczególnie dużo jest ich w niektórych owocach jagodowych. Białe i czerwone porzeczki zawierają też dużo pektyn. Pektyny są również w liściach, łodygach, korzeniach i warzywach korzeniowych.
Drugi rodzaj błonnika, ten nierozpuszczalny - to celuloza i ligniny. Nie maja one zdolności do pęcznienia i dlatego określane są mianem wypełniaczy. Celuloza i ligniny przyspieszają ruchy jelit, wędrują przez przewód pokarmowy w niezmienionej formie, nie są trawione ani przyswajane przez organizm. Stanowią one podstawowy budulec zdrewniałych części roślin. Znależć je można w warzywach kapustnych i korzeniowych, ziarnach zbóż, orzechach, otrębach, figach, malinach, ananasach, pomidorach, skórce owoców, szparagach, łupinach fasoli.
Obecnie wiadomo, że błonnik ma szereg zalet, między innymi:
  1. Oczyszcza organizm z toksyn, ubocznych produktów przemiany materii i niektórych metali ciężkich. Wymiata je z organizmu. Usuwa też niestrawione resztki pokarmu.
  2. Zapobiega zaparciom, pobudza gruczoły trawienne, zmusza przewód pokarmowy do pracy, usprawnia ruch jelit, a to ułatwia wypróżnianie, co zmniejsza ryzyko powstawania hemoroidów.
  3. Pomaga w odchudzaniu poprzez zmniejszenie łaknienia i nie dostarczania kalorii. Błonnik wchłania wodę, zwiększa swą objętość wypełniając żołądek i dłużej czujemy się syci.
  4. Chroni serce zapobiegając odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic. Reguluje gospodarkę tłuszczową w organizmie: wiąże on kwasy tłuszczowe i cholesterol. Chroni więc przed miażdżycą.
  5. Zmniejsza ryzyko cukrzycy. Dzięki błonnikowi żołądek wolniej się opróżnia, do jelita i do krwi dostają się mniejsze porcje glukozy z pożywienia, we krwi krąży mniej cukru, zmniejsza się wydzielanie insuliny przez trzustkę.
  6. Zapobiega niektórym nowotworom. Błonnik usuwa z organizmu substancje rakotwórcze, wspiera rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelicie grubym. Błonnik ma zdolność do wiązania innych substancji, wiąże on również rakotwórcze produkty przemiany materii i w ten sposób unieszkodliwia je.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz