czwartek, 21 lutego 2013

Jesteśmy tym , co jemy

Upływu czasu nie można zatrzymać, jest nieunikniony i każdy z nas jest narażony na schorzenia, które są związane z wiekiem. Zdrowie to nie tylko brak choroby, ale stan ducha i ciała. O zdrowym trybie życia słyszymy wszędzie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że powinien żyć zdrowo, tylko czasami brakuje nam czasu. Dopiero jak dotknie nas jakaś choroba, to zastanawiamy się nad tym co jemy.
Wszystko, co zjadamy w ciągu dnia, powinno zaspokajać potrzeby naszego organizmu, regulować procesy przemiany materii,dostarczać energii, wspomagać budowę nowych komórek i tkanek oraz regenerację starych.
Nasz organizm potrzebuje białek, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. Jesteśmy tym, co jemy. Ilość, jakość i właściwy dobór tych składników decyduje o kondycji naszego organizmu, jakości i długości życia.
Niewłaściwe odżywianie jest przyczyną wielu chorób. Do schorzeń tych zaliczyć można m.in. miażdżycę, cukrzycę, otyłość, nadciśnienie,osteoporozę, niedoczynność tarczycy czy nowotwory. Wiadomo już, że właściwa dieta wpływa na nasze zdrowie. Ryzyko wystąpienia wymienionych chorób i dolegliwości możemy zmniejszyć poprzez zdrowe odżywianie się, zażywając dużo ruchu na świeżym powietrzu, unikając produktów, które są niezdrowe.
Poprzez aktywność fizyczną i zdrowe jedzenie można zapobiec od 30 do 60 proc. nowotworów, 90 proc. umierających na chorobę niedokrwienną serca prowadziło niezdrowy styl życia i źle się odżywiało.
Obserwacje wpływu żywności na zdrowie człowieka zainspirowały wiele ośrodków badawczych w USA i w innych krajach. Przez lata przeprowadzono szereg badań naukowych dotyczących wpływu poszczególnych pokarmów na zdrowie. Stwierdzono, że odpowiednią dietą można leczyć wiele schorzeń, a zajmuje się tym medycyna żywienia. I co ważne, leczy się przyczyny a nie objawy choroby.
Z badań wiadomo, że w chorobach krążenia, cukrzycy czy w reumatoidalnym zapaleniu stawów należy zupełnie wyeliminować produkty wysoko przetworzone i ograniczyć te pochodzenia zwierzęcego. Wiadomo również, że dietą, która może zatrzymać, a nawet odwrócić chorobę wieńcową, jest niskotłuszczowa dieta oparta na produktach roślinnych.
Często wspomina się o diecie śródziemnomorskiej (opartej m.in. na warzywach i oliwie z oliwek), która jest bardzo korzystna dla naszego organizmu. Im częsciej jemy warzywa i owoce, tym rzadziej musimy odwiedzać aptekę. Warzywa i owoce dostarczają organizmowi około 8 tysięcy różnorodnych składników: witamin, soli mineralnych, enzymów, błonnika i innych substancji, które służą utrzymaniu zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz