wtorek, 1 kwietnia 2014

Pomidory

Pomidory są jednym z nielicznych owoców i warzyw, które zawierają duże ilości likopenu - aktywnego antyutleniacza. Jest to bardzo trwały związek, który nie ulega rozkładowi podczas gotowania i konserwowania. Pomidory są dobrym źródłem witaminy C. Likopen i witamina C przeciwdziałają rozwojowi różnych typów raka.
W pomidorach występuje również kwas chlorogenowy i p-kumarynowy. Substancje te opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów.
Ponadto pomidory zawierają białko, węglowodany, błonnik, potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, mangan, miedź, fluor, jod, karoten, cynk, witaminy: A, B, B2, B3, B6, C i E, kwasy: pantotenowy, nikotynowy, foliowy, jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy i biotynę.
Pomidory regulują trawienie, działają antytoksycznie, lekko moczopędnie i przeczyszczająco. Zaleca się wprowadzenie pomidorów do diety przy otyłości, cukrzycy, chorobach nerek i serca. Wystarczy jeść jeden pomidor dziennie.
Osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne nie powinny jeść dużo warzyw z rodziny psiankowatych (pomidor, ziemniak, bakłażan). Podobno warzywa te zaostrzają wymienione schorzenia, ale nie ma na to dowodów, ani logicznych uzasadnień. Pomidory mogą też powodować uczulenia pokarmowe. Myślę, że najważniejszy jest tu zdrowy rozsądek i umiar.